advertisment
Uploaded Ad
Blue Cross Blue Shield
Zaxby's
Food_Lion_Tailgate
Booze it or lose it

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/16/2018 07:00 PM
            Mid-Eastern Athletic Conferene - 2/15/2018 to 2/17/2018            
                             Indoor Championships                              
                 Prince George Learning Complex: Landover, MD                  
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 White, Kayla              JR N. Carolina             7.40       7.44Q  3  7.433
  2 White, Bethany            JR N.C Central             7.57       7.44Q  2  7.437
  3 Brown, India              SR N. Carolina             7.47       7.48Q  1 
  4 McCreath-Tardiel, Sade    SR Bethune-Cook            7.47       7.47q  2 
  5 Townsend, Taliyah         SO N. Carolina             7.49       7.49q  2  7.484
  6 Morton, Meshala           SR Hampton                 7.50       7.49q  3  7.485
  7 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook            7.47       7.52q  1 
  8 Morrison, Quamecha        JR Bethune-Cook            7.58       7.57q  1 
  9 Pitchford, Mallory        SO Hampton                 7.56       7.60   3 
 10 Nichols, Monae'           FR Bethune-Cook            7.64       7.61   3 
 11 Lee, Tyrika               JR Norfolk Stat            7.59       7.69   1 
 12 Morris, Akia              FR N.C Central             7.63       7.71   2 
 13 Joe, Asia                 JR Bethune-Cook            7.69       7.74   3 
 14 Jones, Kevena             JR Morgan State            7.78       7.81   2 
 15 Salone, Mikela            SO South Caroli            7.80       7.84   1  7.831
 16 Fields, Summer            SO Maryland-Eas            7.85       7.84   2  7.836
 17 Gbai, Jessika             FR Howard                  7.83       7.93   1 
 18 Martinez-Smith, Nissa     FR Delaware Sta            8.05       7.99   3 
 19 Morgan, Jada              SO Savannah Sta            7.91       8.01   3 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Joe, Asia                 JR Bethune-Cook           55.14      55.09Q  2 
  2 Ray, Tori                 SO N. Carolina            55.52      55.81Q  4 
  3 Lundy, Nia                FR N. Carolina            55.42      55.99Q  3 
  4 Barham, Annastacia        JR Morgan State           55.12      56.22Q  1 
  5 Williams, Sun-Sara        SO N. Carolina            56.37      55.82q  2 
  6 Wallace, Erielle          SO Coppin State           55.89      56.49q  3 
  7 Pride, Malika             FR Norfolk Stat           56.48      56.72q  1 
  8 Russell, Payton           FR N. Carolina            55.43      57.54q  4 
  9 McDowell, Valencia        SO Morgan State           56.90      57.55   1 
 10 Gabriel, Luan             JR Maryland-Eas           57.91      57.63   1 
 11 Hinds, Sashana            SO Hampton                57.13      58.16   2  58.154
 12 Seabrook, Kiana           JR N.C Central            57.31      58.16   3  58.155
 13 Brown, Naomi              FR Morgan State           57.97      58.26   1 
 14 Smoot, Jaleesa            JR N.C Central            57.50      59.34   4 
 15 Jerome, Erykah            FR Coppin State           57.87      59.53   2 
 16 Mason, Tamera             FR Florida A&M            57.83    1:00.97   3 
 17 Ike, Oluchi               SO Howard                 59.31    1:01.66   2 
 -- Fullwood, Chazmin         JR Norfolk Stat           57.56         FS   4 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Bissah, Martha            SO Norfolk Stat         2:06.59    2:09.23   2  10   
  2 Barnes, Kristoni          SO N. Carolina          2:09.21    2:10.37   2   8   
  3 Hodnett, Tatyana          SR Bethune-Cook         2:13.40    2:14.68   2   6   
  4 Smith, Chantai            JR Morgan State         2:16.96    2:14.94   1   5   
  5 Reid, Khadijah            SO N. Carolina          2:16.42    2:16.39   1   4   
  6 McDowell, Valencia        SO Morgan State         2:13.20    2:16.78   2   3   
  7 Coleman, Imani            SR N. Carolina          2:16.32    2:17.10   1   2   
  8 Butler, G'Jasmyne         SO N. Carolina          2:15.11    2:17.37   1   1   
  9 Johnson, Destiny          SR Florida A&M          2:13.73    2:18.12   2 
 10 Benson, Sydney            SO Howard               2:15.72    2:19.20   1 
 11 Quinonero, Neus           SO Maryland-Eas         2:16.10    2:19.55   1 
 12 Chepkemei, Eusila         FR Hampton              2:12.95    2:20.74   2 
 13 Rowe, Infinnatie          FR Morgan State         2:09.43    2:25.13   2 
 14 Ogundeko, Tatiana         SO Coppin State         2:18.23    2:26.86   1 
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 White, Kayla              JR N. Carolina             8.14       8.38Q  2 
  2 Akobundu, Madeleine       SO N. Carolina             8.26       8.42Q  3 
  3 Morrison, Quamecha        JR Bethune-Cook            8.42       8.47Q  1 
  4 Robertson, Taejah         JR Norfolk Stat            8.50       8.56q  3 
  5 Wood, Alahni              SO Florida A&M             8.67       8.61q  3  8.603
  6 Knight, Morgan            SR N. Carolina             8.49       8.61q  1  8.606
  7 Smith, Autumn             FR Hampton                 8.62       8.63q  3 
  8 Robinson, TeJyrica        FR N. Carolina             8.64       8.65q  1 
  9 Mcmillan, Kylie           JR Hampton                 8.55       8.69   2 
 10 Pitchford, Mallory        SO Hampton                 8.66       8.72   1 
 11 Martinez-Smith, Nissa     FR Delaware Sta            8.90       8.74   3 
 12 Scott, Kaitlin            JR Hampton                 8.91       8.81   2 
 13 Cooper, Saborrah          JR Morgan State            8.75       8.83   2  8.823
 14 Cyprien, Shalynn          SR Florida A&M             8.80       8.83   1  8.824
 15 Wells, T'Nai              SO Norfolk Stat            8.79       8.91   3 
 16 Nichols, Monae'           FR Bethune-Cook            8.70       8.93   2 
 17 Jenkins, Jashella         FR Delaware Sta            8.94       8.98   2 
 18 McWilliams, Kenydi        FR N.C Central             9.04       9.01   3 
 19 Whitfield, Najah          SO Bethune-Cook            8.95       9.02   1 
 20 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas            8.94       9.05   3 
 21 Onuoha, Uchechi           SO Howard                  8.61       9.14   2 
 22 Morton, Lenaami           FR Morgan State            9.00       9.15   1 
 23 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook            8.83       9.18   1 
 
Women Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Norfolk State  'A'                                          11:59.52   10   
     1) Higgins, Candice SR             2) Pride, Malika FR               
     3) Fullwood, Chazmin JR            4) Bissah, Martha SO              
  2 N. Carolina A&T  'A'                             12:35.79   12:02.42    8   
     1) Butler, G'Jasmyne SO            2) Reid, Khadijah SO              
     3) Barnes, Kristoni SO             4) Martin, Camille SO             
  3 Hampton  'A'                                     12:42.13   12:18.89    6   
     1) Velasco, Pollyanna JR           2) Copeland, Asha FR              
     3) Chepkemei, Eusila FR            4) Okeago, Janet SO               
  4 Howard  'A'                                      12:34.01   12:20.91    5   
     1) Benson, Sydney SO               2) Starns, Adia FR                
     3) Hardy, Jasmine JR               4) Stanford, Destiny FR           
  5 Bethune-Cookman  'A'                                        12:24.79    4   
     1) Hodnett, Tatyana SR             2) Joe, Asia JR                   
     3) Tshikaya, Lea SR                4) Pan, Nyajock SR                
  6 Florida A&M  'A'                                            12:24.84    3   
     1) Kiplagat, Emmax SO              2) Mason, Tamera FR               
     3) Johnson, Destiny SR             4) Kibii, Judith SR               
  7 Delaware State  'A'                              13:45.78   12:47.20    2   
     1) Okafor, Sylvia SO               2) Davis, Cydney SO               
     3) Pitt, Janae FR                  4) Rosikon, Katarzyna FR          
  8 Maryland-Eastern Shore  'A'                      13:39.54   12:58.41    1   
     1) Quinonero, Neus SO              2) Jones, Amirah SO               
     3) Gilbert, Lenneisha SR           4) Jerop, Sharon SO               
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Morrison, Quamecha        JR Bethune-Cook           1.84m      1.85m    6-00.75  10   
     1.72 1.77 1.82 1.85 1.88 
        O   XO    O   XO  XXX 
  2 Reddick, Nazah            FR N. Carolina            1.70m      1.72m    5-07.75   8   
     1.62 1.67 1.72 1.77 
        O    O    O  XXX 
  3 Battle, Moena             FR Bethune-Cook           1.70m      1.72m    5-07.75   6   
     1.62 1.67 1.72 1.77 
        O   XO   XO  XXX 
  4 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook           1.60m      1.67m    5-05.75   5   
     1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 
        O    O    O   XO    P    X 
  5 Crenshaw, Bhrandi         FR N.C Central            1.50m      1.67m    5-05.75   4   
     1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 
        O    O   XO   XO  XXX 
  6 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M            1.59m      1.62m    5-03.75   3   
     1.52 1.57 1.62 1.67 
        O    O    O  XXX 
  7 Fisher, Tamadj            JR Hampton                1.61m      1.57m    5-01.75   2   
     1.52 1.57 1.62 
        O    O  XXX 
  8 Smith, Jade               SO N. Carolina            1.60m      1.57m    5-01.75   0.50
     1.52 1.57 1.62 
        O   XO  XXX 
  8 Dennis, Jazmyn            FR Florida A&M            1.58m      1.57m    5-01.75   0.50
     1.52 1.57 1.62 
        O   XO  XXX 
 10 Edwards, Tanise           SR Maryland-Eas           1.58m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
        O  XXX 
 10 Rocca, Claudia            SO South Caroli           1.50m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
        O  XXX 
 10 Scott, Kaitlin            JR Hampton                1.60m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
        O  XXX 
 10 Bryant, Catherine         JR Florida A&M            1.58m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
        O  XXX 
 14 Hayes, Brianna            SR Norfolk Stat           1.55m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
       XO  XXX 
 14 Fuller, Oneillia          FR Savannah Sta           1.50m      1.52m    4-11.75 
     1.52 1.57 
       XO  XXX 
 -- Shelton, Donyae           FR Delaware Sta           1.59m         NH            
     1.52 
      XXX 
 -- Harris, Taleya            JR Howard                 1.46m         NH            
     1.52 
      XXX 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 White, Akassja            JR Bethune-Cook          17.17m     18.24m   59-10.25  10   
      16.70m  16.63m  15.84m  18.24m  FOUL  17.07m
  2 Gorum, Taylor             FR Florida A&M           16.59m     17.97m   58-11.50   8   
      17.58m  17.97m  17.65m  17.23m  FOUL  16.70m
  3 Mitchell, Corneisha       SO Hampton               15.97m     17.59m   57-08.50   6   
      17.50m  17.59m  FOUL  16.89m  FOUL  16.03m
  4 Deacon, Kristen           JR Coppin State          17.90m     17.50m   57-05.00   5   
      16.46m  17.50m  FOUL  16.27m  16.77m  FOUL
  5 Culhane, Ayana            SO Hampton               16.47m     17.32m   56-10.00   4   
      FOUL  FOUL  17.04m  FOUL  16.49m  17.32m
  6 Scott, Onnika             JR Florida A&M           16.38m     17.12m   56-02.00   3   
      16.02m  15.83m  FOUL  15.88m  17.12m  FOUL
  7 Abraham, Imani            SR N. Carolina           15.71m     15.85m   52-00.00   2   
      FOUL  15.27m  15.60m  15.40m  15.48m  15.85m
  8 Johnson, Shontielle       SR Florida A&M           16.59m     15.84m   51-11.75   1   
      FOUL  15.84m  15.47m  FOUL  15.20m  14.57m
  9 Williams, Runeshia        FR Bethune-Cook          15.28m     15.47m   50-09.25 
      15.40m  15.47m  15.13m  FOUL  14.36m  FOUL
 10 McLean, Nikelene          JR Morgan State          15.51m     15.23m   49-11.75 
      14.48m  15.23m  14.40m         
 11 Parker, Egypt             SO Delaware Sta          14.12m     15.00m   49-02.50 
      FOUL  FOUL  15.00m         
 12 Figueroa, Alelee          SO Florida A&M           15.85m     14.90m   48-10.75 
      14.85m  13.94m  14.90m         
 13 Davis-Young, Regyn        SR Maryland-Eas          13.84m     14.67m   48-01.75 
      14.36m  14.15m  14.67m         
 14 James, Loren              FR N. Carolina           15.47m     14.34m   47-00.75 
      FOUL  FOUL  14.34m         
 15 Lewis, Takiyah            FR Norfolk Stat          13.49m     14.27m   46-10.00 
      FOUL  13.32m  14.27m         
 16 Hunter, Keturah           FR South Caroli          12.83m     14.25m   46-09.00 
      13.80m  13.57m  14.25m         
 17 Frederick, Antonya        FR Bethune-Cook          14.03m     14.22m   46-08.00 
      14.22m  14.22m  13.43m         
 18 Shears, Faith             JR Savannah Sta          13.87m     13.10m   42-11.75 
      12.96m  13.10m  12.30m         
 19 Watkins, Mi-ah            JR Howard                13.50m     12.85m   42-02.00 
      12.78m  12.85m  FOUL           
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas           2:29.86     695
  2 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M            2:30.66     685
  3 Scott, Kaitlin            JR Hampton                2:34.93     632
  4 Dowe, Faleesha            SR Delaware Sta           2:35.20     629
  5 Dozier, Ayana             FR Norfolk Stat           2:36.52     613
  6 Smith, Jade               SO N. Carolina            2:37.53     602
  7 Key, Kayla                SR Hampton                2:37.95     597
  8 James, Kellyann           JR Norfolk Stat           2:38.85     586
  9 Bryant, Catherine         JR Florida A&M            2:39.56     578
 10 Satterwhite, Starbesha    JR N.C Central            2:44.60     521
 11 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook           2:50.14     462
 12 Davis, Sydney             JR Hampton                2:55.58     407
 13 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook           3:03.10     337
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Scott, Kaitlin            JR Hampton                   8.81   2    950
  2 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook              8.89   1    933
  3 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook              8.97   3    916
  4 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas              8.98   3    914
  5 James, Kellyann           JR Norfolk Stat              9.00   3    910
  6 Davis, Sydney             JR Hampton                   9.02   4    906
  7 Smith, Jade               SO N. Carolina               9.04   2    902
  8 Dowe, Faleesha            SR Delaware Sta              9.06   1    897
  9 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M               9.11   2    887
 10 Eley, Crystal             JR Hampton                   9.19   4    871
 11 Dozier, Ayana             FR Norfolk Stat              9.52   4    804
 12 Key, Kayla                SR Hampton                   9.80   3    750
 13 Bryant, Catherine         JR Florida A&M               9.87   1    737
 14 Satterwhite, Starbesha    JR N.C Central               9.91   4    729
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott, Kaitlin            JR Hampton                  1.65m    5-05.00    795
     1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 
        O    P    O    O   XO    O   XO    O  XXX 
  1 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook             1.65m    5-05.00    795
     1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 
        O    P    P    O    P    O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  1 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M              1.65m    5-05.00    795
     1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 
        O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  4 Davis, Sydney             JR Hampton                  1.56m    5-01.25    689
     1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  4 Dowe, Faleesha            SR Delaware Sta             1.56m    5-01.25    689
     1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 
       XO   XO    O    O   XO    O  XXX 
  6 Smith, Jade               SO N. Carolina              1.53m    5-00.25    655
     1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O    O  XXO    O  XXX 
  6 Bryant, Catherine         JR Florida A&M              1.53m    5-00.25    655
     1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O   XO   XO    O  XXX 
  8 James, Kellyann           JR Norfolk Stat             1.50m    4-11.00    621
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 
        O   XO    O    O  XXO    O    O  XXX 
  8 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook             1.50m    4-11.00    621
     1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 
        O   XO   XO    O  XXX 
  8 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas             1.50m    4-11.00    621
     1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 
        O    O    O   XO    O    O  XXX 
 11 Eley, Crystal             JR Hampton                  1.47m    4-09.75    588
     1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 11 Satterwhite, Starbesha    JR N.C Central              1.47m    4-09.75    588
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 
        O    P    P    O  XXX 
 13 Dozier, Ayana             FR Norfolk Stat             1.44m    4-08.75    555
     1.38 1.41 1.44 1.47 
        O    O    O  XXX 
 14 Key, Kayla                SR Hampton                  1.41m    4-07.50    523
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 
        O    P    O    O  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dowe, Faleesha            SR Delaware Sta             5.55m   18-02.50    715
      5.47m  5.18m  5.55m            
  2 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook             5.54m   18-02.25    712
      FOUL  5.52m  5.54m            
  3 Dozier, Ayana             FR Norfolk Stat             5.35m   17-06.75    657
      4.93m  5.21m  5.35m            
  4 Key, Kayla                SR Hampton                  5.32m   17-05.50    648
      5.10m  5.32m  5.27m            
  5 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook             5.23m   17-02.00    623
      5.22m  5.23m  FOUL            
  6 Satterwhite, Starbesha    JR N.C Central              5.21m   17-01.25    617
      5.21m  5.17m  5.08m            
  7 James, Kellyann           JR Norfolk Stat             5.14m   16-10.50    598
      5.02m  5.14m  5.07m            
  8 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M              4.96m   16-03.25    548
      4.87m  4.96m  4.89m            
  9 Davis, Sydney             JR Hampton                  4.87m   15-11.75    524
      4.77m  4.06m  4.87m            
 10 Scott, Kaitlin            JR Hampton                  4.80m   15-09.00    506
      4.75m  4.80m  4.51m            
 11 Bryant, Catherine         JR Florida A&M              4.74m   15-06.75    490
      4.74m  4.70m  4.67m            
 12 Smith, Jade               SO N. Carolina              4.69m   15-04.75    477
      4.65m  4.69m  4.59m            
 13 Eley, Crystal             JR Hampton                  4.52m   14-10.00    433
      4.52m  FOUL  PASS            
 14 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas             4.48m   14-08.50    423
      4.48m  4.39m  4.09m            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott, Kaitlin            JR Hampton                 11.57m   37-11.50    633
      10.65m  11.57m  10.64m            
  2 Bryant, Catherine         JR Florida A&M             11.16m   36-07.50    606
      10.68m  11.16m  10.91m            
  3 James, Kellyann           JR Norfolk Stat            10.70m   35-01.25    575
      10.70m  10.54m  10.31m            
  4 Brinson, Jonina           SR Bethune-Cook            10.40m   34-01.50    556
      9.95m  10.00m  10.40m            
  5 Smith, Jade               SO N. Carolina             10.19m   33-05.25    542
      9.57m  8.95m  10.19m            
  6 Key, Kayla                SR Hampton                 10.17m   33-04.50    541
      9.94m  10.17m  10.05m            
  7 Eley, Crystal             JR Hampton                 10.03m   32-11.00    531
      10.03m  8.35m  PASS            
  8 Willams, Tiara            SO Bethune-Cook             9.76m   32-00.25    514
      FOUL  FOUL  9.76m            
  9 Dozier, Ayana             FR Norfolk Stat             9.57m   31-04.75    501
      8.67m  8.35m  9.57m            
 10 Alvin, Ed'Quisha          SO Florida A&M              9.35m   30-08.25    487
      9.35m  8.65m  8.84m            
 11 Dowe, Faleesha            SR Delaware Sta             9.00m   29-06.50    464
      8.97m  9.00m  8.93m            
 12 Satterwhite, Starbesha    JR N.C Central              8.94m   29-04.00    460
      8.55m  8.23m  8.94m            
 13 Davis, Sydney             JR Hampton                  8.45m   27-08.75    428
      7.98m  8.09m  8.45m            
 14 Roney, Jessica            FR Maryland-Eas             6.67m   21-10.75    314
      FOUL  FOUL  6.67m            
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mitchell, Jaylan          SO N. Carolina             6.60       6.69Q  1 
  2 Kemp, Demek               SR South Caroli            6.63       6.71Q  4 
  3 Rowe, Rodney              JR N. Carolina             6.67       6.72Q  3 
  4 Fair, Kareem              SR Bethune-Cook            6.67       6.81Q  2 
  5 Thomas, Joel              SR N. Carolina             6.68       6.78q  3 
  6 White, Desean             SR Morgan State            6.76       6.83q  4 
  7 Garrett, Brenan           JR Hampton                 6.80       6.88q  1 
  8 Amoah, Joseph             SO Coppin State            6.72       6.89q  2 
  9 Brown, Keith              FR Norfolk Stat            6.84       6.90   4  6.893
 10 Howell, Deyvon            SR Morgan State            6.80       6.90   1  6.897
 11 Bailey, Henrick           SR Bethune-Cook            6.86       6.91   3 
 12 Poole, Michael            JR Florida A&M             6.99       6.93   2 
 13 Roberts, Issac            SR N.C Central             6.98       6.98   4 
 14 Rosembert, Edwin          FR Delaware Sta            7.01       6.99   4 
 15 Seawright, Daniel         FR South Caroli            6.93       7.02   4 
 16 Teagle, Devin             SR Coppin State            7.01       7.03   1 
 17 Hodges, Keshaun           SR Coppin State            6.84       7.04   2 
 18 Sharp, Joshua             JR Bethune-Cook            6.99       7.05   3 
 19 Bartee, Carlous           FR Savannah Sta            6.98       7.09   1 
 20 Bonner, Kyshawn           SO Norfolk Stat            7.00       7.11   2 
 21 Dacres, Joshua            JR Maryland-Eas            6.99       7.12   3 
 22 Rantin, Keon              FR Morgan State            6.85       7.22   3 
 23 Lombard, Korey            JR Howard                  7.19       7.23   1  7.230
 23 Carr, Jaylen              SR Norfolk Stat            6.87       7.23   2  7.230
 25 Williams, Jordan          SO Bethune-Cook            6.93       7.27   1 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Harding, Dajuan           SR N. Carolina            47.14      48.38Q  2 
  2 Stewart, Trevor           FR N. Carolina            46.99      48.57Q  1 
  3 Barnes, Trequan           FR Norfolk Stat           47.57      48.81Q  5 
  4 Richard, Tyrell           JR South Caroli           47.25      48.86Q  3 
  5 Williams, Jaelen          SO Hampton                47.41      48.95Q  4 
  6 Beatty, Justin            SR Hampton                48.53      48.75q  1 
  7 Howell, Deyvon            SR Morgan State           48.16      48.76q  2 
  8 Lewis, Gordon             FR N.C Central            49.09      49.04q  4 
  9 Owusu-Antwi, Martin       JR Coppin State           48.11      49.18   3 
 10 Rantin, Keon              FR Morgan State           48.11      49.19   4 
 11 Smith, Jamari             JR Florida A&M            49.02      49.49   3 
 12 Wanjiru, Moffat           SO Hampton                48.56      49.64   1 
 13 Williams, Jordan          SO Bethune-Cook           47.81      49.75   5 
 14 Leach, Kevin              SR Morgan State           49.31      50.04   3 
 15 Ellis, Ilkeem             FR Morgan State           49.50      50.14   1 
 16 Banks, Jaylen             SO Norfolk Stat           49.00      50.35   2 
 17 Moore, Jonathan           SR Bethune-Cook           49.14      50.47   5 
 18 Leach, Kendall            SO Delaware Sta           49.94      50.59   2 
 19 Pulley, Burnell           FR Morgan State           49.33      50.64   2 
 20 Brice, Timothy            FR Maryland-Eas           50.11      50.79   3 
 21 Pinder, Justin            JR Norfolk Stat           49.27      50.98   4 
 22 Boyd, Fernandes           SR Morgan State           49.39      51.06   1 
 23 Bonham, Chase             FR N. Carolina            49.18      51.65   5 
 -- Closson, Mekhi            FR Howard                 50.29        DNF   4 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Moore, Jonathan           SR Bethune-Cook         1:52.91    1:52.51   4  10   
  2 Burris, Tayvon            JR Hampton              1:53.01    1:52.92   4   8   
  3 McCullough, Geoffrey      SO Hampton              1:55.74    1:53.05   2   6   
  4 Beatty, Justin            SR Hampton              1:53.91    1:53.47   3   5   
  5 Berryhill, Cameron        SO Bethune-Cook         1:53.96    1:53.80   3   4   
  6 Aiken, Corey              SR N. Carolina          1:53.34    1:54.10   4   3   
  7 London, Mark              SR Coppin State         1:53.84    1:54.79   4   2   
  8 Stowe, Steve              SR N. Carolina          1:54.00    1:54.87   3   1   
  9 Johnson, Alan             FR N. Carolina          1:54.14    1:54.98   3  1:54.971
 10 Petty, DeAndre            SO Bethune-Cook         1:53.88    1:54.98   4  1:54.977
 11 Davis, Stanley            SR Hampton              1:52.18    1:55.38   4 
 12 Mundy, Donovan            SR Maryland-Eas         1:54.15    1:55.77   3 
 13 Abbkar, Abbas             SO Savannah Sta         1:54.79    1:55.80   2 
 14 Corriette, Judah          SO Maryland-Eas         1:55.93    1:56.22   1 
 15 Bah, Mohamed              SR Howard               1:54.68    1:56.33   3 
 16 Fullerton, Tariq          JR Howard               1:56.06    1:56.69   1 
 17 Gordon-Bester, Anthony    FR Howard               1:55.67    1:56.91   2 
 18 Addison, Anija            JR Coppin State         1:55.69    1:57.46   2 
 19 Robinson, Tyson           JR Norfolk Stat         1:54.83    1:57.70   2 
 20 Yamitshi, Ngoy            FR Maryland-Eas         1:54.69    1:59.24   2 
 21 Montgomery, Trenton       SO South Caroli         2:07.08    2:07.18   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dickson, Michael          JR N. Carolina             7.81       7.83Q  3 
  2 Lewis, Aaron              SO Coppin State            7.93       7.92Q  1 
  3 Townsend, Todd            SR N. Carolina             7.97       8.15Q  2 
  4 Miller, Robert            SO N. Carolina             8.05       8.04q  1 
  5 Kennedy, Moses            SR South Caroli            8.22       8.18q  1  8.174
  6 Graham, Charles           JR Hampton                 8.03       8.18q  2  8.178
  7 Jones, James              JR South Caroli            8.16       8.19q  3 
  8 Williams, Jaelen          SO Hampton                 8.24       8.21q  2 
  9 Lambert, Kiyair           SR Delaware Sta            8.16       8.22   3 
 10 Johnson, Cheyenne         FR Coppin State            8.50       8.45   2  8.442
 11 Dawson, Kavante           FR Delaware Sta            8.35       8.45   3  8.444
 12 Onukwugha, Chisom         FR Maryland-Eas            8.26       8.46   1 
 13 Imes IV, Steven           FR Howard                  9.06       8.92   1 
 14 Dennis, Brian             FR N.C Central             8.78       9.01   2 
 15 Okwaraji, Caleb           FR Bethune-Cook            8.23      10.29   2 
 -- Faulks, Benjamin          SO Hampton                 8.36         FS   3 
 
Men Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hampton  'A'                                     10:15.15   10:08.96   10   
     1) McCullough, Geoffrey SO         2) Burris, Tayvon JR              
     3) Davis, Stanley SR               4) Too, Emmanuel JR               
  2 Maryland-Eastern Shore  'A'                      10:54.35   10:11.45    8   
     1) Mundy, Donovan SR               2) Brown, Janoi FR                
     3) Corriette, Judah SO             4) Chouati, Oussama JR            
  3 N. Carolina A&T  'A'                             10:08.98   10:12.23    6   
     1) Aiken, Corey SR                 2) Johnson, Alan FR               
     3) Stowe, Steve SR                 4) McGee, Marquise SO             
  4 Florida A&M  'A'                                            10:20.35    5   
     1) Kemboi, Onesmus FR              2) Smith, Jamari JR               
     3) Kemboi, Festus FR               4) Too, David FR                  
  5 Norfolk State  'A'                               10:39.70   10:25.57    4   
     1) Robinson, Tyson JR              2) Banks, Jaylen SO               
     3) Pinder, Justin JR               4) Kiprotich, Felix SO            
  6 Bethune-Cookman  'A'                                        10:25.61    3   
     1) Berryhill, Cameron SO           2) Williams, Jordan SO            
     3) Moore, Jonathan SR              4) Kiptoo, Daniel JR              
  7 Savannah State  'A'                              10:47.05   10:28.43    2   
     1) Abbkar, Abbas SO                2) Franklin, Malik SR             
     3) Pack, Cameron SO                4) Sessoms, Terrence FR           
  8 Howard  'A'                                      10:20.62   10:31.98    1   
     1) Fullerton, Tariq JR             2) Chigbue, Kenneth JR            
     3) Gordon-Bester, Anthony FR       4) Bah, Mohamed SR                
  9 Coppin State  'A'                                           10:50.16  
     1) Addison, Anija JR               2) Teagle, Devin SR               
     3) Johnson, Cheyenne FR            4) London, Mark SR                
 10 Delaware State  'A'                              10:47.82   10:53.42  
     1) Moore, Gregory FR               2) Amobi, Gerald SO               
     3) Lintiso, Hanqaamo SO            4) McGhie, Corey FR               
 11 South Carolina St.  'A'                          11:19.09   11:17.38  
     1) Stackhouse, Michael SR          2) Hardy, Treshawn FR             
     3) Montgomery, Trenton SO          4) Williams, James JR             
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Milton, Jacob             SO Norfolk Stat           2.15m      2.16m    7-01.00  10   
     2.06 2.11 2.16 2.21 
        O    O   XO  XXX 
  2 Warner, Garth             SO Norfolk Stat           2.14m      2.16m    7-01.00   8   
     2.06 2.11 2.16 2.21 
        O  XXO   XO  XXX 
  3 Williams, Kelton          SO Bethune-Cook           2.05m      2.06m    6-09.00   6   
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        O    O    O    O  XXX 
  4 Anderson, Semaj           FR N. Carolina            2.00m      2.01m    6-07.00   5   
     1.91 1.96 2.01 2.06 
        O   XO    O  XXX 
  5 Smalls, Omega             SO N.C Central            1.95m      2.01m    6-07.00   4   
     1.91 1.96 2.01 2.06 
        O    O  XXO  XXX 
  6 Lipford, Nehemiah         SR N. Carolina            2.04m      2.01m    6-07.00   3   
     1.96 2.01 2.06 
       XO  XXO  XXX 
  7 Rhooms, Kobe-Jordan       FR Morgan State           2.05m      1.96m    6-05.00   1.50
     1.96 2.01 
        O  XXX 
  7 Jones, Marvin             FR N.C Central            1.95m      1.96m    6-05.00   1.50
     1.91 1.96 2.01 
        O    O  XXX 
  9 Pressley, Daenah          FR Morgan State           1.99m      1.96m    6-05.00 
     1.91 1.96 2.01 
       XO    O  XXX 
 10 Bullock, Milan            SR Howard                 1.98m      1.96m    6-05.00 
     1.91 1.96 2.01 
      XXO   XO  XXX 
 11 Henley, Kequan            SO Norfolk Stat           1.96m      1.96m    6-05.00 
     1.91 1.96 2.01 
       XO  XXO  XXX 
 12 Branch, Mykol             JR N.C Central            1.94m      1.91m    6-03.25 
     1.91 1.96 
       XO  XXX 
 -- Jackson, Christopher      SR Bethune-Cook           1.90m         NH            
     1.16 
      XXX 
 -- Lindsey, Desmond          SO Hampton                1.99m         NH            
     2.01 
      XXX 
 -- Goy, Tyrek                FR Coppin State           1.90m         NH            
     1.16 
      XXX 
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wheeler, Derrick          JR N. Carolina           17.75m     18.07m   59-03.50  10   
      16.93m  15.46m  14.95m  16.14m  18.07m  16.70m
  2 Holston, Sidney           SO Bethune-Cook          19.07m     18.03m   59-02.00   8   
      15.65m  FOUL  16.96m  FOUL  18.03m  18.00m
  3 Dabipi, Tamunoibi         SO Maryland-Eas          16.41m     16.57m   54-04.50   6   
      14.84m  15.92m  15.09m  16.11m  15.35m  16.57m
  4 Peters, Jeremiah          JR Bethune-Cook          16.59m     16.45m   53-11.75   5   
      FOUL  FOUL  16.40m  15.95m  FOUL  16.45m
  5 Elliott, Vikarie          SO Morgan State          14.62m     15.81m   51-10.50   4   
      15.81m  FOUL  14.50m  15.06m  15.27m  FOUL
  6 Hanna, Aaron              JR Florida A&M           15.19m     15.36m   50-04.75   3   
      15.36m  14.66m  15.12m  15.00m  FOUL  FOUL
  7 Wilkerson, Aaron          FR N. Carolina           14.76m     15.31m   50-02.75   2   
      15.27m  14.62m  15.31m  13.97m  13.61m  14.77m
  8 Hunter, Joshua            SO Hampton               14.31m     15.18m   49-09.75   1   
      FOUL  14.29m  15.18m  14.41m  14.57m  14.87m
  9 Britt, Roderick           SR South Caroli          14.09m     14.14m   46-04.75 
      FOUL  13.61m  14.14m  13.48m  12.98m  13.37m
 10 Duncan, Robert            SO Delaware Sta          14.18m     13.87m   45-06.25 
      13.87m  13.81m  FOUL         
 11 Omolo, Jardon             FR Florida A&M           14.39m     13.78m   45-02.50 
      FOUL  13.78m  13.73m         
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Powell, Jerrick           JR Hampton                2:47.49     792
  2 Wright, Tyson             JR Bethune-Cook           2:51.19     753
  3 Johnson, James            JR N.C Central            2:51.97     745
  4 Lindsey, Desmond          SO Hampton                2:55.84     706
  5 Heholt, Brent             FR Bethune-Cook           2:58.38     680
  6 Townsend, Todd            SR N. Carolina            2:58.80     676
  7 Beachem, JaQuaveon        SO Bethune-Cook           3:01.50     650
  8 Terry, Trenson            SO Delaware Sta           3:03.17     634
  9 Faulks, Benjamin          SO Hampton                3:13.55     538
 10 Clark, Trey               JR Hampton                3:20.08     481
 11 Deane, Aaron              SR N. Carolina            3:23.66     451
 12 Goodlitt, Kurt            SO Morgan State           3:41.98     312
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Townsend, Todd            SR N. Carolina               8.03   3    974
  2 Lindsey, Desmond          SO Hampton                   8.50   1    860
  3 Powell, Jerrick           JR Hampton                   8.62   1    832
  4 Faulks, Benjamin          SO Hampton                   8.70   3    813
  5 Beachem, JaQuaveon        SO Bethune-Cook              8.71   4    811
  6 Wright, Tyson             JR Bethune-Cook              8.78   4    795
  7 Deane, Aaron              SR N. Carolina               8.79   2    793
  8 Terry, Trenson            SO Delaware Sta              8.85   2    779
  9 Clark, Trey               JR Hampton                   8.95   2    757
 10 Heholt, Brent             FR Bethune-Cook              9.02   1    741
 11 Goodlitt, Kurt            SO Morgan State              9.06   4    733
 12 Johnson, James            JR N.C Central               9.25   3    692
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Clark, Trey               JR Hampton                  4.63m   15-02.25    799
     4.03 4.13 4.23 4.33 4.43 4.53 4.63 4.73 
        O    O    O    O   XO  XXO    O  XXX 
  2 Deane, Aaron              SR N. Carolina              3.63m   11-10.75    517
     3.13 3.23 3.33 3.43 3.53 3.63 3.73 
       XO    O   XO    O   XO    O  XXX 
  3 Townsend, Todd            SR N. Carolina              3.43m   11-03.00    464
     3.13 3.23 3.33 3.43 3.53 3.63 3.73 
        O   XO    O    O    X    P   XX 
  4 Lindsey, Desmond          SO Hampton                  3.33m   10-11.00    439
     2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 3.23 3.33 3.43 
        O    P    O    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  5 Beachem, JaQuaveon        SO Bethune-Cook             3.13m   10-03.25    389
     2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 3.23 
        O   XO    O    O   XO    O   XO  XXX 
  6 Goodlitt, Kurt            SO Morgan State             3.03m    9-11.25    364
     2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 
        O    P    O    O   XO  XXX 
  6 Heholt, Brent             FR Bethune-Cook             3.03m    9-11.25    364
     2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 
       XO    O   XO    O  XXO  XXO  XXX 
  6 Wright, Tyson             JR Bethune-Cook             3.03m    9-11.25    364
     2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 
       XO    O    P    O    P  XXO  XXX 
  9 Powell, Jerrick           JR Hampton                  2.83m    9-03.25    316
     2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 
        O    P    O    O  XXX 
 10 Terry, Trenson            SO Delaware Sta             2.63m    8-07.50    271
     2.43 2.53 2.63 2.73 
        O    O    O  XXX 
 11 Faulks, Benjamin          SO Hampton                  2.43m    7-11.50    227
     1.83 1.93 2.03 2.13 2.23 2.33 2.43 2.53 
        O    P    P   XO   XO  XXO    O  XXX 
 12 Johnson, James            JR N.C Central              2.23m    7-03.75    185
     1.83 1.93 2.03 2.13 2.23 2.33 
        O    P    P    O    O  XXX 
 
                    Women - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Bethune-Cookman             64        2) N. Carolina A&T            50.50
    3) Hampton                     47        4) Florida A&M                41.50
    5) Norfolk State               30        6) Morgan State               10   
    7) Delaware State               9        8) Maryland-Eastern Shore      7   
    9) Howard                       5        9) Coppin State                5   
   11) N.C Central                  4                                           
 
                     Men - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Hampton                     58        2) Bethune-Cookman            55   
    3) N. Carolina A&T             43        4) Norfolk State              32   
    5) Florida A&M                 26        6) Morgan State               16.50
    7) Maryland-Eastern Shore      15        8) Savannah State             11   
    9) South Carolina St.           8       10) N.C Central                 5.50
   11) Coppin State                 2       12) Howard                      1   
AMF Lanes
Drury Hotels
ESPNU
Marianne's Brows
Marriott
O Henry Hotel